Dlaczego My ?

Nie jest łatwą  sprawą  pogodzenie nauki ze sportem, zwłaszcza tym wyczynowym, którego pierwszy etap rozpoczyna się w szkole mistrzostwa sportowego. I choć w większości szkół  tego typu, w dalszym ciągu większy nacisk kładzie się na szkolenie sportowe, które nie rzadko odbywa się kosztem zajęć edukacyjnych,  należy mieć na uwadze, iż tylko dla nielicznej grupy uczniów tego typu szkół, sport wyczynowy stanie się w przyszłości  sposobem na życie i głównym źródłem utrzymania.

Tylko tytaniczna, systematyczna praca, talent, mocny charakter, wsparcie najbliższych i niewątpliwie potrzebne szczęście może spowodować ewentualną „wygraną” czyli zostanie  znanym sportowcem, utrzymującym siebie i swoja rodzinę ze sportu. Z tego względu dołożymy wszelkich starań, aby nowo powstała Niepubliczna Szkoła Mistrzostwa Sportowego ‘Jastrzębski Węgiel” dawała  naszym uczniom solidne podstawy wiedzy i taki poziom edukacji, który zapewni  możliwość wyboru niemal każdego kierunku studiów, nie tylko tego  związanego ściśle ze sportem.

Uczniowie szkół mistrzostwa sportowego bardzo często biorą udział w rozgrywkach, turniejach, zawodach sportowych, które nierzadko odbywają się w godzinach zaplanowanych zajęć edukacyjnych.  Niestety, najczęściej lekcje te po prostu przepadają, gdyż nie ma możliwości, ani środków na odpracowanie tych zajęć w innym terminie.

W naszej szkole  większą mamy możliwość regulowania grafikiem i czasem pracy zatrudnionych  u nas  nauczycieli –  proponujemy odrabianie zaległych lekcji w późnych godzinach popołudniowych, czy też w soboty, jak ma to miejsce w  n szkołach mistrzostwa sportowego prowadzonych przez  PZPS  w Spale (piłka siatkowa mężczyzn) i  w Szczyrku  (piłka siatkowa kobiet).

Biorąc pod uwagę liczbę godzin, którą uczniowie szkoły mistrzostwa sportowego przebywają w szkole, oraz mało liczne klasy, dołożymy wszelkich starań, aby nasi uczniowie nie byli obarczani zadaniem  domowym w takim wymiarze, jak ma to miejsce w szkołach obecnie.

Na pewno  połączenie sportu na wysokim poziomie, nie zapominając na żadnym etapie kształcenia ogólnego o nauce, wraz z psychofizycznym rozwojem młodego człowieka, kształtowaniem charakteru, samozaparcia oraz pomoc w strategicznym planowaniu przyszłości  to główne cechy, którymi  ma odznaczać się  nasza szkoła.