Nie zmarnuj swojego życia

W dniu 24 lutego 2020 r. uczniowie klasy 1a LO i 2a LO uczestniczyli w niecodziennym spotkaniu z RYMcerzami, którego inicjatorami był Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego oraz Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego „Jastrzębskiego Węgla”. W spotkaniu profilaktycznym wzięło udział około 1200 uczniów z 32 placówek oświatowych z terenu miasta.

Zespół RYMcerze tworzą dwaj przyjaciele Łukasz Bęś (pseud. Bęsiu) i Jonatan Blank (pseud. Dj Yonas), którzy w 2013 r. zainicjowali projekt Nie Zmarnuj Swojego Życia. Honorowymi patronami projektu są Rzecznik Praw Dziecka i Ministerstwo Sprawiedliwości. Jego celami są: zachęcanie młodzieży w wieku szkolnym (od 13 do 19 lat) do rozwijania swoich pasji i talentów; promocja zdrowego stylu życia i wartości chrześcijańskich; profilaktyka uzależnień realizowana poprzez przestrzeganie przed próbowaniem używek (papierosów, alkoholu, narkotyków, dopalaczy), które mogą prowadzić do utraty zdrowia i życia oraz są przyczyną wzrostu przestępczości; pogłębianie wiedzy i świadomości kadry nauczycielskiej dot. używek. Projekt zachęca uczniów do angażowania się w akcje prospołeczne, takie jak wolontariat.

W czasie spotkania z uczniami raperzy podzielili się swoim doświadczeniem życiowym w walce z nałogami. Przekazali treści profilaktyczne i pozytywne komunikaty „bez zadęcia i patosu” również w swoich hip-hopowych kawałkach. Ważne treści oraz forma trafiająca wprost do młodego odbiorcy pobudziły samoświadomość młodzieży w zakresie problemów uzależnień oraz ich skutków, a także zmusiły do refleksji nad sensem życia i odpowiedzialnych wyborów, podkreślili również autorytet grona pedagogicznego.