Dzień Ziemi 2020

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi, którego celem jest zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego, w tym promowanie zachowań proekologicznych. W tym roku przypada 50. rocznica ustanowienia tego święta.

Do ustanowienia Dnia Ziemi przyczynił się m.in. senator Gaylord Nelson, przejęty degradacją środowiska naturalnego, zwłaszcza masowymi wyciekami ropy naftowej u wybrzeży Kalifornii w 1969 r.
Po raz pierwszy 22 kwietnia w szczególny sposób zaistniał w Stanach Zjednoczonych w 1970 r., kiedy 20 milionów ludzi, wówczas 10% populacji tego kraju, wyszło na kampusy uniwersyteckie i ulice setek miast, aby zaprotestować przeciwko ignorancji wobec środowiska. Tego dnia na zajęcia nie poszły miliony uczniów i studentów, domagając się walki z wyciekami ropy, trującymi fabrykami i elektrowniami, toksycznymi odpadami i zanikiem dzikiego życia. Pierwszy dzień Ziemi zakończył się dużym sukcesem dzięki temu, że zarazili się tą ideą młodzi ludzie aktywnie walczący o pokój i lepszy świat.
W każdym roku obchody Dzień Ziemi mają hasło przewodnie: np. w 2018 r. brzmiało ono „Koniec zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych”, w 2019 r. – „Chrońmy nasze gatunki”. Wiodącym tematem tegorocznej edycji będą działania na rzecz ochrony klimatu, w szczególności zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi.
Więcej interesujących informacji można znaleźć na stronach: www.earthday.org, www.ekokalendarz.pl, www.gov.pl/web/klimat/dzien-ziemi-w-ministerstwie-klimatu.

22 kwietnia Ministerstwo Klimatu zaprasza uczniów klas 7-8 szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w warsztatach on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”.
Za pośrednictwem specjalnego czatu każdy z uczniów i nauczycieli będzie mógł zadać pytanie ministrowi Michałowi Kurtyce oraz uczestniczyć w wykładach zaproszonych ekspertów: „Zrozumieć globalne ocieplenie – mechanizm i konsekwencje” (dr Mariusz Gogól) i „OZE. Skąd mamy prąd?” (dr Tomasz Rożek). Wydarzenie zakończą warsztaty filmowe „Jak zwykłym telefonem komórkowym nakręcić profesjonalny film?” z Szymonem Chałupką  (vlog „Filmujemy!”).
Aby wziąć udział w warsztatach 22 kwietnia o godz. 11:40 kliknij w link www.dzienziemiwmk.pl. Na tej stronie znajdzie się też instrukcja, jak zalogować się do czatu, aby móc zadawać pytania.

Proponujemy, w ramach szkolnych obchodów Dnia Ziemi, konkurs dla wszystkich (uczniów i pracowników) w dwóch odsłonach:
1. Zaproponuj, wykorzystując dowolny, najlepszy dla Ciebie sposób (wiersz, esej, opowiadanie, projekt, doświadczenie, film, plakat, prezentację multimedialną, grę planszową itp.), konkretne działanie, które przyczyni się do poprawy jakości środowiska.
2. Nagraj krótki film (do 3 minut) lub wykonaj fotoreportaż (do 8 zdjęć) o Twoim najbliższym środowisku (może nim własny ogród lub widok z okna).
Materiały przysyłamy na adres: fizykajw@gmail.com