Bezpieczne wakacje

Wybierając się do lasu zawsze należy odpowiednio się przygotować. Pamiętaj że to, co ze sobą zabierzesz na wycieczkę, może cię uchronić przed skutkami nieprzewidzianych sytuacji.

Gdy się zgubisz w lesie, nie wpadaj w panikę. Podążaj w jednym kierunku, aż natrafisz na charakterystyczne punkty terenu.

Co można, a czego nie powinniśmy robić podczas wyprawy do lasu? Pamiętajmy, że las jest miejscem otwartym dla wszystkich, ale należy przestrzegać kilku zasad, by nie zaszkodzić jego mieszkańcom.

Przed każdą wycieczką sprawdź prognozę pogody, jeśli nastąpi gwałtowna zmiana pogody, to warto pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa.

Wprawdzie nie są duże, ale groźne. Kleszcze spędzają sen z powiek osobom odwiedzającym tereny leśne. Warto dowiedzieć się, jak przed nimi się ochronić i co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez te pajęczaki.

Pamiętaj! Zawsze zbieraj tylko te grzyby, które znasz. Najlepiej, żebyś pokazał swoje zbiory innemu doświadczonemu grzybiarzowi. Owocniki grzybów należy delikatnie wykręcać z grzybni, by nie uszkodzić grzybni.

Idąc na wycieczkę do lasu warto patrzeć nie tylko na drzewa, ale także pod nogi. Tym bardziej, że czasami można natknąć się na węże. Pamiętajmy, że wszystkie gatunki węży są pod ochroną.

Źródło:
https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/infografiki