Spotkanie profilaktyczne z jastrzębskimi policjantami

8 lutego 2021r. uczniowie klasy 2a LO i 2b LO brali udział w spotkaniu profilaktycznym z jastrzębskimi policjantami. Głównym tematem spotkania były zagrożenia, jakie niosą za sobą eksperymenty z dopalaczami i innymi substancjami psychoaktywnymi, a także jak cyberprzemoc może wpłynąć na życie nastolatków.

Komisarz Aneta Zacharjasz, która na co dzień zajmuje się sprawami nieletnich wyjaśniła, że nikt w internecie nie może czuć się anonimowy. Każdy ruch wykonany w sieci zostaje w nim na zawsze, a młody wiek nie zwalnia z odpowiedzialności karnej, jaka wynika za przestępstwa popełniane w internecie na szkodę innych osób. Wytłumaczyła także, że pozornie błahe występki, postrzegane często jako zwykłe żarty, mogą mieć ogromny wpływ na przyszłość młodych osób i niejednokrotnie mocno wpływają na ich samopoczucie i codzienne życie. Poruszona została także kwestia zbyt wczesnego sięgania po alkohol i inne używki oraz ich skutki.

Policjant jastrzębskiej drogówki, aspirant sztabowy Robert Szablicki przedstawił uczniom cele i założenia kampanii „Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie”. Mundurowy zwrócił uwagę na przepisy dotyczące kierowców, motocyklistów, pieszych i rowerzystów. Przedstawił przyczyny wypadków drogowych powodowanych przez młodych kierowców – niedostosowanie prędkości, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, niezachowanie bezpiecznej odległości, jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy oraz nietrzeźwość zasiadających „za kółkiem” osób w przedziale wiekowym od 18 do 25 lat. Podkreślał jednocześnie, że bezpieczny kierowca to rozsądny kierowca, dbający zarówno o siebie jak i innych uczestników drogi.